Střípky z kurzu Handle přístupu

12. března 2009 v 9:42 |  Handle
O víkendu 7. a 8. března 2009 se konal v pořadí druhý základní kurz Handle přístupu v České republice. V poslední době Handle ovlivnil celou naši rodinu - nejprve jsme byli na přednášce o něm v Olomouci, manželka pak byla na prvním kurzu v Komorní Lhotce v listopadu, Tobík absolvoval před měsícem komplexní vyšetření a naše dcerka při té příležitosti alespoň základní screening, aby jí to nebylo líto. Doma jsme měli manuál z kurzu a snažili jsme se číst knihu od Judith Bluestone The fabric of autism, tak jsem trochu váhal, jestli mám jet na kurz, protože jsem nevěděl, zda tam vůbec ještě bude něco nového. Nakonec jsem se tam ale rozhodl vyrazit a musím říct, že kurz překonal všechna moje očekávání, protože moje zatím, jak se ukázalo dost torzovité poznatky o Handle se mi díky němu teprve teď spojily do ucelenějšího systému.
Kurz vedla lektorka Cathy Stingley, zkušená Handle praktička a instruktorka, která má oprávnění učit všechny úrovně kurzů této terapie. Jen pro zajímavost - věnuje se i dalším přístupům, jako je kraniosakrální terapie nebo jóga pro speciální děti. Cathy pobývá sice v Evropě často (je evropská ředitelka vzdělání Handle institutu), doma je ale v městečku Homer na Aljašce, kde má i malou Handle kliniku. Tato malá energická žena s prošedivělými vlasy a laskavýma živýma očima nám byla (snad mohu mluvit i za ostatní účastníky kurzu) na první pohled sympatická. Její výklad byl poutavý, odborněji zaměřené informace o fungování našeho mozku a jednotlivých senzomotorických systémů a jejich vzájemných vztazích prokládala konkrétními příběhy lidí, s nimiž v institutu pracovali. Často nám při tom zprostředkovala vlastní zkušenosti a zážitky, nebo zkušenosti zakladatelky Handle přístupu Judith Bluestone. Mně se moc líbilo, že výklad oživovala i výraznými gesty, s jejichž pomocí nám sama na sobě demonstrovala problémy plynoucí z nedostatečné funkce jednotlivých systémů. Kurz byl nabitý informacemi a přitom docela interaktivní (bylo možno kdykoliv v průběhu obou dnů klást otázky a vstupovat do diskuse), já obvykle na různých konferencích po čase vypínám a mám problémy zůstat v bdělém stavu, tady jsem s tím po celé dva dny neměl problém. Určitě k tomu přispělo i to, že proud informací byl občas přerušován chvílemi, kdy jsme se učili aktivity, které můžou pomoci k podpoře a integraci jednotlivých systémů (vestibulárního systému, svalového napětí, propriocepce, kinestézie, k interhemisférické integraci atd.). Naučili jsme se tak asi 10 základních Handle aktivit, které jsou jednoduché na provedení, ale měly by mít dost komplexní neurologický účinek. Aktivitami nás skvěle prováděl Paul Baptie, jeho žena Jana Baptie se zase úspěšně zhostila náročného simultánního překladu z angličtiny do češtiny. Oběma patří za pořádání kurzu i za to, že pozvali tak dobrou lektorku, velký dík. Kurz každopádně stojí za to absolvovat, sám se jej rád někdy v budoucnu zase zúčastním, pokud budu mít tu možnost.
PS: Pokud si chcete někdo učinit představu o kurzu, mrkněte do fotogalerie, kde jsou nějaké fotky. Kurzu bych vytkl jedinou chybu - že si Cathy Stingley nevzala s sebou do Komorní Lhotky své housličky - mrkněte prosím na tuto stránku, jak jí to sluší. http://www.youtube.com/watch?v=dheWupX0baI
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Džonek Džonek | E-mail | Web | 6. prosince 2011 v 20:56 | Reagovat

Jo jo , moje řeč

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.