Promoce

22. července 2009 v 8:54 |  Son-rise
Tak jsem včera byl podruhé v životě na promoci. Na rozdíl od té první (své vlastní), jsem si ji docela užil, protože jsem se mohl jen dívat a nemusel jsem mít obavu z toho, že nechtěně způsobím na ceremonii nějaké společenské faux paux. Promoci měla naše dobrovolnice Jana, která chodí k nám za Tobíkem už více než rok. Jana byla naše první dobrovolnice a dostala se k nám díky Ivanovi a Markétě Jandekovým, kteří ji znali z Olomouce a kteří jí o nás řekli.
Proč o tom píšu? Jana totiž napsala diplomovou práci o Son-rise programu a dostala za ni na promoci zvláštní cenu děkana pedagogické fakulty. Její diplomka je určitě nejpodrobnějším zdrojem informací o Son-rise v češtině. Má dvě části - teoretickou, ve které píše obecně o Son-rise i o jiných u nás ještě pořád málo známých přístupech k autismu (jako je Handle, Floortime nebo metoda Growing Minds), a praktickou, kde se věnuje situaci čtyř českých rodin, které se snaží v domácích podmínkách o uplatňování Son-rise programu. Jana píše o důvodech, jež vedly tyto rodiny k tomu, že si zvolily právě Son-rise, o zkušenostech, jaké s tímto přístupem mají, i o pochopení (či nepochopení) odborníků, s nimiž se setkaly. Jana se pokusila oslovit i několik známých odborníků na autismus, odpověděli jí bohužel jen někteří. Protože jsme jednou ze čtyř rodin, o kterých ve své práci píše, dotýká se nás to hodně osobně a máme obrovskou radost z ocenění, které získala. Diplomka má nakonec mnohem širší dosah - hodně vypovídá o situaci rodičů, kteří se snaží u nás pomáhat svým dětem nejen pomocí Son-rise, ale i jiných terapeutických přístupů, pokládaných v našich podmínkách za "alternativní", vypovídá o tom, jak málo jsou tyto nové metody známé i u mnohých odborníků.
Jani, moc Ti děkujeme za to, co děláš pro naše děti, za Tvůj lidský přístup a lásku k nim, za to, že se neúnavně snažíš hledat nové přístupy a prošlapávat nové cesty. Přejeme Ti, aby Ti toto všechno vydrželo a aby ses nenechala ničím odradit.
Než diplomku Janči vydá univerzita tiskem (což by si určitě zasloužila), dáváme sem alespoň odkaz na stránku Masarykovy univerzity, odkud si ji můžete stáhnout a přečíst - http://is.muni.cz/th/265749/pedf_m/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.