Vytváření touhy po interakci

12. března 2010 v 10:09 |  Son-rise
To celé, o čem je Son-rise program, je pomáhat v autistickém dítěti vytvářet touhu po spojení, interakci a navazování přátelství s lidmi. Když má dítě v sobě tuto touhu, potom bude s větší pravděpodobností spontánní a bude se snažit iniciovat interakce. Chceme, aby naše děti vědomě a svobodně mohly upřednostnit nás před svým exkluzivním světem.

Jak to budeme dělat?
1. Aktivně a zaníceně budeme dělat joining, když naše děti "ismují". Tímto způsobem propojujeme jejich exkluzivní svět s lidmi, kteří jsou přátelští a kteří mají zájem o to, co zajímá je. Při tom od nich nic nevyžadujeme ani se nesnažíme nic iniciovat. Když děláme joining, dáváme dětem čas a prostor k tomu, aby mohly ony samy iniciovat interakci s námi. Kdybychom jim v tomto čase stále něco nabízeli a požadovali od nich, nedali bychom jim tuto příležitost.
2. "Skočíme" do akce tím, že budeme odpovídat na každou aktivitu, iniciovanou našimi dětmi. Může jich být mnoho, například: když se na nás podívají, když se nás dotknou, když nás vezmou za ruku a vedou nás někam, když k nám promluví, když nás o něco požádají, ať už budou svá přání komunikovat prostřednictvím gest nebo slov, když si od nás něco vezmou, když nám něco dají, dokonce i když je tu něco, co odloží. Všechno toto jsou iniciace ve směru k nám.
3. Odpovídejme na tyto výzvy, které zde v Autism Treatment Center of America nazýváme "zelená světla" (green lights). Odpovězme tím, že je budeme oslavovat slovy i gesty. Dejme vědět svým dětem, že máme rádi, když touto cestou začnou interakci s námi.
4. Odpovězme na tato zelená světla AKCÍ. Dejte jim věc, kterou chtějí, odpovězte na to, co říkají s akcí, vemte si předmět, který vám dávají a udělejte s ním něco zajímavého. Když vám dají například míč, můžete jej kutálet nebo předstírat, že jej jíte. Když si od vás něco vezmou, třeba vláček, který jste drželi v ruce, nabídněte jim další, když si jej vezmou, pak nabízejte další. Ukažte jim, že když s vámi budou iniciovat tato "zelená světla" interakce, bude se dít něco legračního, zajímavého a užitečného.


(Text je volným překladem příspěvku Kate Wilde z blogu ATCA, originál je na http://blog.autismtreatmentcenter.org/2010/02/building-desire.php
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.