Agresivní chování & láska a přijímání

9. dubna 2010 v 9:23 |  Son-rise
Níže uvedený text je volným překladem článku Williama Hogana z blogu ATCA. Náš Tobík sice většinou nebývá agresivní, i tak jsme si ale už víckrát ověřili, jak je důležité snažit se jednat způsobem, který popisuje William. Snad se tyto řádky budou hodit i někomu z vás, kdo sem občas nahlédnete.

Krok číslo 1: nerozsvěcujte se jako vánoční stromeček!

Právě jsem mluvil s matkou, která se chce zúčastnit kurzu Start-up.
Jeden z problémů jejího pětiletého syna, se kterým by chtěla pomoci, je, že je vůči ní agresivní, bouchá ji a kouše ji.
Zde je něco z toho, co jsem jí navrhoval, o čem si myslím, že by to mohlo být užitečné i pro vás.

1.      Nerozsvěcujte se jako vánoční stromeček. Když budete roztrpčeně nebo znechuceně nebo zlostně říkat svému dítěti "přestaň", "to bolí", "to je špatné" apod., ve většině situací jej to bude naopak povzbuzovat k tomu, aby toto chování dělal ještě víc. Snažte se naopak reagovat s co nejmenší energií, jak jste toho schopní.
2.      Zaměřte se na sebe. Láska a přijímání neznamená, že budete sedět, zatímco z vás vaše dítě "vyrazí duši". Součástí vaší lásky a přijetí je to, že chcete pro sebe a pro své dítě to nejlepší. Proto podnikněte "akci" - stoupněte si, pokud jste předtím seděli, vemte polštář nebo velký balón a dejte jej mezi váš a vaše dítě, pokud se vás snaží kousat, nabídněte jim něco jiného, co by mohlo žvýkat. Zkrátka a dobře zaměřte se na sebe a pomozte vašemu dítěti usměrnit jeho energii k něčemu, co by mu pomohlo a co zároveň ochrání vás před tím, aby jste byli udeřeni nebo pokousáni.
3.      Dělejte svůj Son-rise program. Každá hodina a každý den, který věnujete svému Son-rise programu, je časem, kdy pomáháte vašemu dítěti rozvíjet jeho schopnost se vhodněji chovat v interakci s ostatními a to mu postupně pomáhá zvládat obtíže denního života a zvláště ty situace, kdy nedostane to, co chce. Mnoho rodin nám potvrdilo, že od té doby, co začali se Son-rise programem, se agresivní chování jejich dítěte významně redukovalo nebo dokonce úplně přestalo.

(volně přeloženo z blogu ATCA, autor - William Hogan, 10.11.2009, původní text je na http://blog.autismtreatmentcenter.org/2009/11/being-hit-punched-and-love-and.php)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Amelie Amelie | 8. listopadu 2010 v 13:06 | Reagovat

Děkuji za rady, zkusím se jimi řídit...myslím, že něco z toho mi jde samo... Amelie

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.