Období ismů

28. dubna 2010 v 15:59 |  Son-rise
Když hovořím s rodiči, občas vycítím znepokojení, starost nebo neklid z jejich hlasu, když mi referují o tom, že jejich dítě začalo víc "ismovat". Stává se, že děti, často zčista jasna, zintenzivňují své ismy, stahují se do sebe, jejich chování je exkluzivnější a (nebo) s potřebou větší kontroly nad okolím. Může to trvat několik dní nebo týdnů.

Mohou zde být různé důvody, proč děti mají potřebu pečovat o sebe tím, že začnou víc ismovat. Možná bylo dítě příliš "tlačeno", nebo se muselo s rodinou přestěhovat, nebo nějaká jemu známá osoba opustila tým nebo rodinu, apod. Zkoumání možných příčin může být pro nás velmi užitečné.

Ale je zde taky mnoho období, kdy navzdory našemu upřímnému zkoumání odpověď nenajdeme.

Co kdybychom tedy vyzkoušeli něco jiného - kdybychom nepotřebovali znát důvody proč a jednoduše zkusili uchopit tento podnět zvaný "období ismů" pomocí přesvědčení, která pomáhají nám i našemu dítěti:

"Důvěřuji svému dítěti, že přesně ví, jak často a jak dlouho dělat ismy."

"Rozumím tomu, že mé dítě zdolává vysokou horu a potřebuje si odpočinout na cestě, aby mohlo zpracovávat všechny nové a náročné informace."

"Věřím tomu, že mé dítě potřebuje čas k tomu, aby se mohlo dostat blíže k laskavým a smysluplným vztahům se všemi novými přáteli, které má."

"Věřím tomu, že až bude mé dítě připravené, bude zase ve shodě se svým tempem připraveno k dosažení dalšího vývojového stupně."

"Budu zde pro tebe tak dlouho, jak potřebuješ, protože tě miluji a akceptuji takového, jaký jsi."

"Mé dítě dělá to nejlepší, co může, stará se o sebe, jak nejlépe může."

Tyto typy přesvědčení nám umožňují vrátit se zpátky k pravému duchu joiningu, nacházet v sobě hlubší lásku a uznání pro dítě a při tom všem se cítit dobře sami se sebou.

(volný překlad příspěvku Gerda Winklera z 9.4.2010, originál je na blogu ATCA - http://blog.autismtreatmentcenter.org/2010/04/stimulus-called-ism-mode.html )
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.