Změny od minulé návštěvy Lindy

23. prosince 2010 v 10:11 |  Son-rise
V půlce listopadu k nám přijela po sedmi měsících na celodenní terapeutickou návštěvu Linda. Bylo to asi týden potom, co Tobík začal víc mluvit. Návštěvu si tentokrát užil a Linda byla nadšená tím, jak s ní komunikoval a jak intenzivně si s ní hrál. Jako vždycky nám pak poslala i písemnou zprávu se svými doporučeními a radami, jak máme dál s Tobíkem pracovat. Dávám sem část, kde zaznamenala změny od své poslední návštěvy u nás. Z Tobíkova vývoje v poslední době máme samozřejmě radost a doufáme, že se nám po Novém roce podaří zase trochu posílit náš program, který byl teď dost slabý.


Změny od minulé návštěvy (duben 2010)
·        Tobík poprvé vůbec neplakal. (dle mých dubnových záznamů na u mé návštěvy ještě trochu plakal)

·        Tobík čůrá do nočníku i záchodu. !!! Nejen že se naučil čůrat, Tobík si o čůrání často řekne!! Není fixován na jeden způsob čůrání. (např. jen do nočníku). Tobík je natolik flexibilní, že do nočníku čůrá ve stoje a do záchodu v sedě.

·        Hrál se mnou "schovku"

·        Za celou svoji návštěvu jsem neviděla žádný ismus.

·        Jeho míra pozornosti se mnou přesáhla průměrnou míru pozornosti 5tiletého dítěte.

·        Zkouší nové věci: zkusil novou houpačku (pak tu mám napsáno něco o trampolíně, ale to už jsem zapomněla, co to znamená)

·        Při čůrání si už nesvléká všechno oblečení

·        Čůral se mnou (na výzvu) /běžně s jinými lidmi nečůrá, nebo nemá tu příležitost/

·        Naučil se malovat

·        Když řekne slovo nesrozumitelně, někdy se sám opraví

·        Sám se snaží chápat principy řeči. Dělá si z nich pak vlastní dedukce.
Např. když jsme po něm chtěli často slova, která končí na "č", žádali jsme ho o vyslovení "Č" na konci (to mu moc nešlo). Tobík si z toho vydedukoval, že "č" se dává na konec slov. Př. Řekl "Jído-č". Ačkoliv je to nesprávná dedukce, je vidět, že se Tobík snaží mluvení pochopit. Je to lepší než kdyby vše jen papouškoval.

·        Největší pokrok udělal Tobík v učení řeči. Nejen že chápe už její principy, k čemu mu řeč slouží. Také ji smysluplně používá. Je schopen vyslovit slova tak, že už by mu začal rozumět i neznámý člověk. Začal vyslovovat různě znějící slabiky ve slovech (což dříve neuměl). Začal vyslovovat hlásky, které mu dříve nešly. Chyt´. T´, Č, atd. Nádherné pro mě bylo slyšet svoje jméno "I-do" .
Takto velké změny udělal i v časech, kdy jeho program nejel naplno! To je známka toho, že i když nepokryjete týdně velké množství hodin, má to pro Tobíkův rozvoj smysl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jana a Šíša Jana a Šíša | 12. ledna 2011 v 8:36 | Reagovat

Perfektní! Gratulujeme k úžasným pokrokům Tobíku, jen tak dál.:-) V novém roce hodně štěstí a zdraví přejí ještě dodatečně Pražáci.:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.