Začleňte sami sebe do světa svého dítěte

11. února 2011 v 15:24 |  Son-rise
Děti s autismem mívají jeden společný rys - zajímají se často o předměty, obrázky, postavičky z animovaných seriálů, činnosti a ne o lidi. Velmi jednoduchou technikou, kterou nabízí Son-rise program, abyste mohli vaše dítě inspirovat k tomu, aby bylo více motivované zajímat se o VÁS, je začlenit sebe samotného do jeho aktivity.

Počkejte na "zelené světlo" ze strany vašeho dítěte (nějaký signál, že má zájem o vás - jako pohled, slovo nebo fyzický dotyk) a pak se "spojte" s předmětem/ obrázkem/ znakem či činností, která jej zajímá.

Například, když si dítě prohlíží v knížce obrázek "Koláčové obludy" (Cookie Monster - oblíbená americká kreslená postavička) a přijde vám jej ukázat, místo toho, abychom začali mluvit o obrázku, nasadíme si co nejlepší výraz obludy a napodobíme ji. Když vaše dítě má rádo vláčky a podívá se na vás, jak s nimi jezdíte tam a zpátky, vyjeďte s vláčkem nahoru na svou ruku a na svou hlavu a přitáhněte tak jeho pozornost k vašim očím a k vaší tváři. Když namalujete třešeň a dítě se podívá na váš obrázek, začněte imitovat trhání a jezení třešní co nejlegračnějším způsobem. Když dítě rádo hovoří pořád dokola o toaletách a pak v tom udělá pauzu, napodobte splachování toalety a ukažte, jak se zvedáte ze záchodu.

Když přinesete sami SEBE do těchto okamžiků, budete pro vaše dítě zajímavější, budete jej víc vizuálně stimulovat k tomu, aby se na vás dívalo a aby se zapojilo do hry s vámi, budete jim pomáhat poznat, že lidé jsou zajímavější než věci a budete také schopní mít s vaším dítětem hlubší pouto, lepší oční kontakt a delší rozsah jeho interaktivní pozornosti.

P.S: Je to opravdu, opravdu legrace!

(pokus o překlad článku Becky Darmgard z 13.1.2011, originál je na stránkách ATCA http://blog.autismtreatmentcenter.org/2011/01/build-yourself-into-your-childs-world.html)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lucka a Justýnka Lucka a Justýnka | 11. února 2011 v 18:35 | Reagovat

Super článeček, hned zkusím praktikovat,Justy sice o nás zájem má,hodně se chodí mazlit a pusinkovat a taky nevíme jestli má autismus nebo ne,ale svoje (teď momentálně)korále má taky moc ráda,ráda sleduje jejich pohyb do stran a nedá je z ruky,tak zkusím praktikovat nějak na nich:-)Díky moc:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.